Zápal trojklanného nervu

Trojklanný nerv je jeden z 12-nervov, ktoré neprechádzajú miechou a ovládajú oko a čelusť, uľahčujú ich pohyb. Najlepším rastlinným liekom na liečbu trojklanného nervu je kvet,lepším plody bazy čiernej pod ľudovým názvom -BEZINKY.

Kvety bazy odstrihávame v máji a júni pri začatí kvitnutia tak,aby stopka nebola dlhšia než 10 mm. Nesmú sa zapariť, pretože zhnednú a stratia na kvalite.Pri sušení rozložíme kvety vedľa seba stopkami navrch,v prípade ich zavesíme stopkami na motúz v tieni na vetranom mieste max. pri teplote 45stupňov.Schnú pomaly.Plody bazy odstrihávame koncom septembra alebo v októbri,keď sú čierne zafarbené.Pri sušení ich kladieme vo vrstve 15cm. Čerstvé užívať len v malom množstve, pretože sú dosť preháňavé. Sušené naopak sa dajú použiť pri hnačkách.

Plody bazy čiernej obsahujú cukry, kyselinu jablčnú,triesloviny, pektín, vit.C, vit.A, a skupinu vitamínov B: B1, B2, B6, B12 a kyselinu pantotenovú

Produkty z bazy

 • Sirup z kvetov bazy: 10 ks kvetenstva bazy 2 l vody 2,5 kg cukru šťáva z 5-citrónov Omyté kvety zbavíme stopiek, sparíme horúcou vodou /2 l/ a prikryjeme. Necháme 12-hodín vyluhovať. Výluh precedíme, kvety cez cedník ešte dôkladne vymačkáme,pridáme cukor a zahrievame až sa cukor rozpustí.Pridáme citrónovú šťávu a temto sirup nalejeme do flašiek.
 • Bazový džem: 1 kg beziniek celá škorica 600-800 g cukru 5 g kyseliny citrónovej,alebo šťáva z 5-citróvov 1-balíček petózy Bezinky zbavíme stopiek a umyjeme. Podlejeme vodou a zvolna varíme so škoricou do stuhnutia. Pridáme cukor, citrónovú kyselinu alebo šťávu z citrónov, potom petózu a ešte chvíľu varíme až sa cukor rozpustí. Naplníme do flašiek a sterilizujeme 20-min pri teplote 85stupňov C.
 • Bazový kompót: Umyté a odstopkované bezinky naplníme do flašiek. Bezinky zalejeme vo flaškách roztokom,ktorý pripravíme rozpustením 700 až 800 g cukru a 4 g kyselinou citrónovou v 1 l vody.Bazový kompót sterilizujeme pri teplote 85-90stupňov C po dobu 15-min.
 • Bazový sirup: Bezinky zmiešame s malým množstvom vody a čiastočne ich rozvaríme alebo rozmačkáme.Rozvarené alebo rozmačkané bezinky necháme 12-hodín pri teplote 20stupňov C uložené. Potom ich vylisujeme, šťávu precedímea necháme sedimentovať.Číru šťavu zbavenú kalu zahrejeme na 80stupňov C a pri tejto teplote v nej rozpustíme 1,6 -1,7 kg cukru a 10 g kyseliny citrónove na 1 l šťávy.Sirup naplníme do flaší.
 • Sušená baza: Oprané bezinky zbavené stopiek rozprestrieme v tenkej vrstve a najprv mierne predsušíme. Po zvädnutí a zaschnutí bezinky preložíme, vzájomne oddelíme a necháme sušiť buď priamo na slnku,alebo pri umelom teple najprv pri t-45stupňov C potom t-60stupňov C a znovu znížujeme na 50stupňov C.Dobré usušené bezinky majú byť pevné, pružné, nelepkavé. Používajú sa pri príprave liečivého čaju. Na 1-2 lyžičky usušených beziniek nalejeme v hrnčeku 0,2 l vody. Nálev sa nechá 10-min stáť a čaj potom zlejeme.
 • Bazové víno: Do 1 l bieleho vína dáme 100 g vylisovanej šťávy, poprípade 50 g sušených beziniek.Uzavrieme a uložíme na 3-4 dni do chladu. Užívame každé 2-hodiny polievkovú lyžicu. Takéto víno ,môžeme nahradiť pravým červeným portským vínom, má podobné účinky ako bezinky. - Najlepšie je podávanie po niekoľko dní až do zmíznutia bolesti a ešte pár dni potom.4x denne 2-3 polievkové lyžice šťavy z beziniek pripravenej tak,že na každých 850 ml prevarenej bezinkovej šťavy pridáme 150 ml rumu,alebo vodky,poprípade brandy.Bez alkoholu je účinnosť šťávy podstatne nižšia.Súčastne popíjame nálev z 2-dielov TYMIÁNU a jeden diel MAJORÁNKY.

Ďaľšie možnosti

 • Doplňovať vitamíny skupiny B, hlavne B1 (tiamin). Vynechať pitie kávy a silného tmavého čaju, ktorý vit.B 1 odburáva. Vit. B 1 v potrave hlavne má droždie,ryby,orechy,vnútornosti,pšeničné klíčky,slnečnícové semená.
 • Premiešať rovnakým dielom kvalitný včelí med a mleté vlašské orechy.Každé ráno brávať 1-2 lyžičky.Veľký zdroj tiež vit. B 1
 • Levandulový ocot - v octe vyluhované byliny levandule - potierať postihnuté miesto.
 • Ľubovníkový olej - zbiera sa čerstvá vňať a čerstvý kvet v júni a v júli. Poprípade sušený ľubovník napcháme do flaštičky olivového oleja a necháme pôsobiť 10-14 dní pri občasnom potrepaní flašky.Potom olej, ktorý zčervenal používame na natieranie bolestivých miest na tvári. Kozlíkové kvapky -predávajú sa v lekárni a užívať 1-čajovú lyžičku na jednu dávku zapitú vodou.Za deň max. 3x. Užívať len jeden týždeň, potom 3-dni prestávka.Užíva sa maximálne po dobu 4-týždňov.
 • Denne užívať 3-šálky čaju za deň týchto sparených bylin.: DIVIZNA VEĽKOKVETÁ MYŠOCHVOST /REBRÍČEK/ HARMANČEK TYMIAN 1-polievkovú lyžicu spariť 2 dcl vriacej vody a nechať 15-min luhovať. Pije sa vlažný. -Ďalšie byliny v zmesi môže byť ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ a MEDUNKA LEKÁRSKA. Použitie ako v predchádzajúcom recepte a pije sa max. 1-týždeň s 3-dňovou prestávkou po dobu 5-týždňov. Doporučené je pitie samotnej Medovky lekarskej (výborný antistresový čaj)

Masáže

 • pri bolestiach mačkať ušné laloky - 20-30 sekúnd ľahko poklepávať okraje obočia až do zmiznutia bolesti
 • tlačiť krátkodobo /5 sec/ bod uprostred zápästia
 • tlačiť bod medzi najväčším palcom nohy a druhým prstom nohy

Pri masáži sa zameriať hlavne na meridiány Srdca,Osrdcovníka, Pečene a Obličiek , ktoré majú hlavný vplyv na psychiku a periférny nervový sytém a ďalším aktívnym bodom na nervový systém

 • Dráha hrubého čreva
  IC11......Depresie
 • Dráha srdca
  C5......Točenie hlavy, neuróza
  C6.......Pocity stiesnenosti
  C7.......Nervozita, stavy podráždenosti, silný bod na psychiku., nervové otrasy
 • Dráha osrdcovníka
  PC5.......... Duševná rozladenosť a hnev
  PC6.......... Ukľudnenie vedomia, – psychika človeka. Riadi intelekt človeka a činnosť zmyslových orgánov
 • Dráha obličiek
  RE1..........Nespavosť, hystéria, bolesti hlavy. Otvára všetky 74 otvorov hlavy. Ukľudňuje mysel. Spriechodňuje dráhy a oživuje qi
  RE2.......... Depresie – masíruje sa celou dlaňou
  RE5,6,7.... Hystéria, nespavosť, stav vyčerpanosti
  RE8.......... Depresie
  RE8,9,10...Vyčerpanosť nervového systému

Dráha hrubého č...
Dráha srdca
Dráha perikardu
Dráha obličiek

Vyhľadávanie

Kontakt

Hotel SATEL

Hotel SATEL 

Mnoheľova 825
058 01 Poprad

Ako nás nájdete (mapa)

Cenník (masáže, fitnes, sauna)

Masáže:

0918 566 703

Sauna:

0905 573 286
0911 541 753

Video

Ajurvéda

Väčšie video

Anketa

Aký druh masáže ste vyskúšali?

Typy masáže

 • Lymfatická masáž (Lymfologia) Lymfologia je jemná hmatová technika ovlivňujíca celý lymfatický systém. Pred samotnou masážou je nutné ísť na toaletu, podľa potreby počas masáže vypiť 2-3 deci minerálnej vody, pretože...
 • Lymfodrenáž celého tela a anticelulitída O lymfatickom systéme Lymfa - latinsky lympha, slovo má starogrécky pôvod - nympha a označuje čistú pramenitú vodu, v mytológií dokonca vílu vôd a prameňov, patrí medzi telové tekutiny....
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5